Če bi morali definirati, kaj je vremenska napoved, bi lahko dejali, da gre za oceno oziroma napoved razmer vremena v prihodnosti. Slednje temelji na analizi trenutnega stanja v atmosferi. Napoved tako vključuje napovedi za različne vremenske pojave, kot so padavine, temperatura, vlažnost, tlak, veter.

Poznamo več vrst vremenskih napovedi. Kratkoročna napoved vremena na primer zajema napoved za obdobje od nekaj ur do nekaj dni naprej. Gre za bolj natančno in temeljitejšo napoved. V povezavi z omenjeno pa so dandanes na voljo številni pripomočki. Morda veste, kaj je Windy?

Srednjeročna in dolgoročna napoved vremena

Poleg kratkoročne poznamo še srednjeročno in dolgoročno vremensko napoved. za srednjeročno je značilno, da gre za napovedi za obdobje od nekaj dni do dveh tednov. Natančnost pa je nekoliko manjša v primerjavi s kratkoročno napovedjo. Napovedi, ki segajo od nekaj tednov do nekaj mesecev, pa so dolgoročne. Zanje je značilno, da so zaradi številnih nepredvidljivih dejavnikov manj natančne in bolj generalizirane.

Windy kot priljubljena platforma za napovedovanje in vizualizacijo vremena

Na vprašanje, kaj je Windy, lahko odgovorimo, da gre za izjemno priljubljeno aplikacijo, ki je namenjena napovedi in vizualizaciji vremena, ki omogočata vremenske informacije in napovedi v realnem času, in sicer za različne lokacije po celem svetu.

Kateri vremenski modeli za vremensko napoved so najbolj natančni?

Windy ponuja zelo široko paleto podatkov, ki so torej povezani z vremenom. Vključena je tudi hitrost in smer vetra, temperature, padavine, tlak in še bi lahko naštevali. Omenjena aplikacija oziroma platforma je zelo znana tudi po tem, da vključuje vizualno zelo privlačne zemljevide, ki uporabnikom zagotavljajo zelo podrobno raziskovanje pojavov, ki so povezani z vremenom.

Priprava vremenske napovedi

Ste se kdaj vprašali, kako se pravzaprav pripravi vremenska napoved? V prvi vrsti je pomembno, da temelji na zbirki podatkov, ki vključujejo podatke iz vremenskih postaj, satelitske slike, radarski sistem, numerični vremenski modul.

vremenska napoved iz vremenskih postaj
Vremenske napovedi so narejene z zbiranjem podatkov o trenutnem stanju ozračja in uporabo razumevanja atmosferskih procesov za napovedovanje, kako se bo ozračje razvijalo.

Med podatke iz vremenskih postaj na primer merjenje temperature, hitrosti vetra, vlage, pritiska. Sateliti zagotavljajo opazovanje vremenskih sistemov, kot so fronte, oblaki, cikloni. Radarski sistemi pa se uporabljajo za spremljanje padavin, kot sta dež in sneg. Prav tako tudi za napovedovanje neviht.

Na vremensko napoved torej vplivajo številni dejavniki, kot so temperatura, tlak, veter. Temperatura je na primer ključna za določanje padavin, oblačnosti in splošnega vremena.

Objave iz iste kategorije: